Με το δεξι

Written by on January 15, 2019

Μετά από σχεδόν ένα μήνα, το πρωτάθλημα που λατρεύουμε να μισούμε επέστρεψε με πολύ δράση, πολλά γκολ και ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα. Δεν είχα ιδιαίτερες αλλαγές στις πέντε πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα (ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννενα και Άρης-ΠΑΣ Λαμίας, παίζουν το απόγευμα 19:00 και 19:30 αντίστοιχα).

Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ πέρασε από την Τρίπολη, κόντρα στην αρνητική του παράδοση, με μια εκκωφαντική νίκη 3-0. Το σκορ άνοιξε με φοβερή εκτέλεση φάουλ ο Βιερίνια, στο 65′ και 4 λεπτά αργότερα, ο Μαουρίσιο διπλασίασε τα τέρματα για τους Θεσσαλονικείς. Το 3-0 ήρθε από αυτογκόλ του Τριανταφυλλόπουλου στο 92′. Στο πρώτο ημίχρονο ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΟΚ για offside.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Λειβαδιάς, με φοβερή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας μόλις στο 7ο λεπτό με τον Κωνσταντίνο Φορτούνη και αργότερα τον Miguel Angel Guerrero να διαμορφώνει το τελικό 2-0 για στο 50′. Η Λειβαδιά δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Παναθηναϊκός και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Για τους φιλοξενούμενους το γκολ έβαλε ο Matias Castro στο 19′, αλλά στην επανάληψη του αγώνα, με γκόλ του Γιάννη Μπουζούκη στο 48′ και του Δημήτρη Κολοβέτσου στο 68′, οι πράσινοι πέρασαν μπροστά αν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες να διευρύνουν κι άλλο το σκορ. Οι απειρία των νέων παιχτών όμως έκρινε το τελικό αποτέλεσμα, αφου οι οικοδεσπότες χρεώθηκαν με πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Matias Castro,  στην εκπνοή των καθυστερήσεων.

Παρόμοια ιστορία συνέβει και στο Περιστέρι. Ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν ο Ατρόμητος, αλλά ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες εις το έπακρον. Στο 50′ ο Ατρόμητος ηγήθηκε του βαθμολογικού πίνακα, αλλά ο Nicolas Mana του Παναιτωλικού είχε άλλα σχέδια, σκοράροντας δις στο 69′ και στο 77′. Οι Περιστεριώτες αντέδρασαν σκοράροντας στο 83′ με τον Armin Mujakic διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Η ΑΕΛ, όπου άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής επικράτησε με 3-0 του Απόλλων Σμύρνης. Από το 5ο κιόλας λεπτό η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ από αυτογκόλ του Klodian Gjino και στο 5ο λεπτό της επανάληψης με τον Marko Nunic, όπου ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 77′.

Στην Κρήτη ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Πανιώνιο. Ένας ΟΦΗ φλύαρος με μεγάλη κατοχή της μπάλας, πέταξε πολλές ευκαιρίες – κυρίως ο Patrick Vouho – και ενώ προηγήθηε με γκολ του Βαγγέλη Πλατέλα στο 27′, δεχθηκε την ισοφάριση στο 80′ από τον  Oumar Camara. Έντονες ήταν οι αποδοκιμασίες, μετά τη λήξη του αγώνα, από μερίδα φιλάθλων του ΟΦΗ.

Αυτό που μου μένει από το Σαββατοκύριακο, είναι ότι οι μεγάλες ομάδες δεν επηρεάζονται από λανθασμένες διαιτησίες. Όσες ομάδες επηρεάζονται από διαιτητικά λάθη δεν έχουν το σκαρί του πρωταθλητή. Αυτή την εικόνα είδα από τον ΠΑΟΚ που παρ΄ όλο που του ακύρωσαν ένα γκολ, επιβλήθηκε του Αστέρα Τρίπολης. Να σημειωθεί ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε τρεια γκολ χωρίς τον πρώτο της σκορερ Aleksandar Prijovic και δεν δέχθηκαν γκολ παρότι έπαιζαν με έναν παίχτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Leo Matos. Επίσης, ο Ολυμπιακός με την εικόνα του στο παιχνίδι απέναντι στη Λειβαδιά, φώναξε παρών στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Ο Ατρόμητος και ο Παναθηναϊκός ακόμα σφυριλατούνται σαν πρωταθλητές, καθώς αμφότεροι δεν μπόρεσαν να πάρουν νίκη στην έδρα τους, αλλά είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα είναι πολύ καλύτερες και ανταγωνιστικότερες. Με λύπη, επίσης, διαπιστώνω πως ο Απόλλων Σμύρνης αν δεν αλλάξει κάτι άμεσα, του χρόνου δεν θα είναι παρών στη μεγάλη κατηγορία. Το ίδιο κοιτάει να αποφύγει και ο ΟΦΗ στον οποίο ενδεχομένως υπάρξουν εξελίξεις σύντομα.